Omlet to danie wykonane z ubitych jaj, smażone na patelni z dodatkiem tłuszczu, najczęściej masła. Omlety, często podaje się z wypełnieniem a mogą nim być: warzywa, ser, mięso (szynką lub boczkiem). Aby uzyskań puszystą konsystencję omletu, ubija się całe jaja z dodatkiem niewielkiej ilości mleka, śmietanki a nawet wody, chodzi o to aby ubijając wprowadzić do masy jajecznej jak największą ilość powietrza.

Rożne rodzaje omletów

Niektóre szybkie przepisy polecają dodanie proszku do pieczenia, jednak składnik ten nie jest uważany przez tradycyjnych smakoszy omletów.

Sporządzenie omletu jest dość łatwe i szybkie w wykonaniu. Prostota tego dania dotyczy zarówno etapu dobrania składników jak i samego przyrządzenia. Natomiast smaki omletów są bardzo zróżnicowane i w dużym stopniu zależą od użytych składników. W najprostszej wersji, to jest omlet przygotowany z ubitych jaj, doprawiony solą i pieprzem a następnie smażony z odrobiną masła na patelni. W bardziej złożonych przepisach omlet może być serwowany z dodatkami: cebuli, warzyw, grzybów, sera, boczku, szynki, kiełbasy, krewetek itp. Omlet sprawdzi się zarówno jako przekąska lub główne danie np. na śniadanie.

Uniwersalność tej potrawy jest tak wielka, że istnieje wiele odmian, do najpopularniejszych zaliczyć można:

  • klasyczne omlety francuskie
  • Hiszpańskie –przypominające tortille
  • Frittata – pochodząca z  kuchni włoskiej, to omlet wykonany z jaj, makaronu z dodatkiem cebuli. Mogą też pojawić się inne składniki, takie jak sery , warzyw. Frittata jest smażona powoli.
  • tamagoyaki – to omlety pochodzące z Japonii